به این مطلب رای دهید
[تمام آرا: 396 میانگین آرا: 3.9]
کامل‌ترین راهنمای روش‌های مهاجرت و اخذ اقامت آلمان ۲۰۱۹
ویزای کار آلمان

اگر به دنبال اطلاعات جامع و کاملی درباره انواع روش های مهاجرت به آلمان ۲۰۱۹ هستید و نمی‌دانید بهترین شیوه مهاجرت با توجه به رزومه، رشته تحصیلی و شرایطتان کدام است، این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا به پاسخ سؤالات خود برسید. در این مقاله شما با شیوه‌های مختلف دریافت ویزای کار آلمان و متعاقباً اخذ اقامت آلمان از طریق کار آشنا می‌شوید.

شما می‌توانید پس خواندن دقیق این مقاله، رزومه خود را برای ما ارسال کنید تا به‌صورت رایگان شرایط اولیه شما توسط کارشناسان موسسه کاریابی جام جم مورد ارزیابی قرار گیرد.

لازم به ذکر است که بخش‌های زیر به‌صورت منظم به‌روزرسانی خواهد گردید و همچنین بخش‌های جدیدی نیز به آن افزوده خواهد شد.

 

در مقاله راهنمای بهترین روش‌های مهاجرت و اخذ ویزای کار آلمان ۲۰۱۹ چه خواهید خواند؟

بخش اول – سریع‌ترین روش‌های مهاجرت به آلمان ۲۰۱۹ / مزایا و معایب

۱- اخذ اقامت آلمان از طریق کار (ویزای کار آلمان)

۲- اخذ اقامت آلمان از طریق تحصیل (ویزای تحصیلی آلمان/ویزای دانشجویی آلمان)/مزایا و معایب (در حال بروز رسانی)

۳- اخذ اقامت دائم آلمان از طریق خوداشتغالی یا کارآفرینی (سرمایه‌گذاری)/مزایا و معایب (در حال بروز رسانی)

 

بخش دوم – توضیح اجمالی درباره کشور آلمان، هزینه‌های زندگی در آلمان ۲۰۱۹، مشاغل موردنیاز آلمان و…

 

 

بخش اول – سریع‌ترین روش‌های مهاجرت به آلمان ۲۰۱۹ / مزایا معایب

اخذ اقامت آلمان از طریق کار (ویزای کار آلمان)

روش‌های مختلفی برای مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت دائم آلمان وجود دارد. با بررسی شرایط خاص هر فرد می‌توان بهترین و سریع‌ترین روش اخذ اقامت دائم را به دست آورد، زیرا برخی از روش‌ها برای فردی کارساز و سریع عمل می‌کند و این در حالی است که برای فرد دیگر ممکن است بسیار دشوار به نظر آید.

بر اساس تجربیات کارشناسان، اخذ اقامت دائم از طریق ویزای کار یکی از معتبرترین، سریع‌ترین و کم‌هزینه‌ترین روش‌های مهاجرتی است زیرا:

 • از طریق ویزای کار آلمان و بعد از ۵ سال امکان اخذ اقامت دائم برای خود و خانواده‌تان را فراهم می‌کنید.
 • از سوی دیگر، در حال حاضر سریع‌ترین و مقرون‌به‌صرفه ترین راه مهاجرت به آلمان، ویزاهای کاری است.
 • متقاضی از روز اول ورود به کشور آلمان، برخلاف سایر ویزاها مشغول بکار شده، حقوق دریافت می‌کند.
 • خانواده و همراهان متقاضی از ابتدا حق تحصیل رایگان، حق فول تایم کار کردن و کلیه حقوق شهروندی رادارند.
 • متقاضی باکار کردن در محیط کشور مقصد، علاوه بر حقوق، سابقه کاری و رزومه‌ای که به دست می‌آورد بافرهنگ و زبان کشور آشنا می‌شود.

 

انواع ویزای کار آلمان (Germany working visa) کدم‌اند؟

در ادامه به چگونگی انجام سریع‌ترین، ارزان‌ترین و مطمئن‌ترین روش‌ها و شرایط ویزای کار آلمان برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی می‌پردازیم. تمامی متقاضیان فارغ‌التحصیل دانشگاهی جهت اخذ ویزای کار آلمان از سه طریق زیر می‌توانند اقدام کنند: کار در آلمان

 • Job Seeker (ویزای جستجوی کار)
 • Skilled Worker (ویزای کار)
 • EU Blue Card (کارت آبی اتحادیه اروپا)

اولویت‌بندی اعطای ویزای کار آلمان ۲۰۱۹ در کشورهای مختلف دنیا چگونه است؟

شانس اخذ ویزای کار آلمان برای ملیت‌های مختلف در کشور آلمان متغیر است و می‌توان اولویت‌های زیر را برای یافتن کار در آلمان اعلام نمود.

 • اولویت ۱: متقاضی شهروند اتحادیه اروپا باشد.
 • اولویت ۲: متقاضی شهروند مناطق اقتصادی اروپا و سوئیس باشد.
 • اولویت ۳: متقاضی از شهروندان سایر کشورهای ثالث باشد.

با توجه به این اولویت‌بندی، متقاضیان ایرانی جز شهروندان کشورهای اولویت ثالث برای دریافت ویزای کار آلمان هستند و همین امر نشان می‌دهد که مراحل دریافت ویزای کار آلمان پروسه قانونی نسبتاً پیچیده‌ای دارد که قطعاً کار در آلمان برای ایرانیان نیازمند داشتن رزومه قوی، سطح زبان قابل‌قبول و داشتن مشاور حرفه‌ای است تا امکان اخذ مجوز کار در آلمان امکان‌پذیر و ممکن گردد

 

ویزای جست‌وجوی کار job seeker چیست؟

ویزای جستجوی کار آلمان (job seeker) یکی از بهترین و ارزان‌ترین انواع ویزای کار آلمان محسوب می‌گردد که کارجویان با داشتن این نوع ویزا می‌توانند در نهایت مجوز اقامت کاری طولانی‌مدت را در این کشور کسب کرده و پس‌ازآن اقامت آلمان را به دست آورند.

ویزای جستجوی کار یا job seeker به‌صورت خلاصه بدین معناست که در ابتدا یک ویزای جستجو برای یافتن کار اخذ می‌گردد و سپس طی ۶ ماه این فرصت برای شخص مهیا است تا شغل موردنظر خود را پیدا کند.

کار در آلمان

نکته لازم به ذکر این است که این نوع ویزا، این امکان را به متقاضیان می‌دهد که پس از دوره ۶‌ماهه بتوانند با تمدید ۲ ماهه ویزای Job Seeker آلمان بازهم به جستجوی کار مدنظر خود در این کشور باشند (جمعاً ۸ ماه). این ویزا به همراه ویزای نیروی متخصص (skilled worker) از اصلی‌ترین و پرطرفدارترین ویزاهای کار است.

پروسه کار بدین‌صورت است که در ابتدا شخص متقاضی با یک ویزای ۶ ماهه جستجوی کار به آلمان سفر می‌کند و به دنبال شغل موردنظر خود می‌گردد، او می‌تواند در این مدت به شرکت‌ها، بیمارستان‌ها و کارخانجات سرزده و از شرایط کاری آگاه شود.

متأسفانه اقدام و موفقیت در این نوع ویزا توسط خود شخص متقاضی و به‌تنهایی معمولاً امکان‌پذیر نیست! کل پروسه این کار توسط کاریابی از ابتدا تا انتها (پس از انجام مراحل اداری و کنسولی تا زمان دریافت ویزا) در هر شکلی که باشد حداقل ۶ ماه زمان می‌برد.

بدیهی است نوشتن رزومه قوی توسط کارشناسان و داشتن وکیل آلمانی پروسه کار را تسهیل می‌بخشد.

کاریابی در ابتدا رزومه فرد متقاضی را برای وکیل در آلمان فرستاده و پس از بررسی رزومه متقاضی در آلمان توسط وکیل و پیدا نمودن دو تا سه فرصت شغلی متناسب با رزومه فرد متقاضی، در نهایت کارفرمای آلمانی پیداشده و رزومه را تائید اولیه می‌کند.

سپس متقاضی با ویزای ۶ ماهه جهت مصاحبه با کارفرما به آلمان می‌رود. (خوشبختانه در اکثر موارد مصاحبه حضوری برای پرستاران نیاز نیست و اکثراً از طریق اسکایپ مصاحبه اینترنتی انجام می‌شود).

فرد متقاضی، مصاحبه حضوری با چند کارفرما را که از قبل کاریابی با آنان هماهنگی لازم را کرده، انجام داده و در انتها بعد از قبول شدن مصاحبه حضوری / اینترنتی و تائید کارفرمای آلمانی، به ایران بازگشته و این بار مجدداً با ویزای یک‌ساله کاری به آلمان بازمی‌گردد.

ویزای کار آلمان معمولاً تا ۳ سال تمدید می‌شود. قابل‌ذکر است که با ۵ سال زندگی در آلمان می‌توانید اقامت دائم آن کشور را به دست آورید.

اقامت دائم آلمان

متأسفانه برخی مؤسسات غیرمجاز با ادعای اخذ ویزای ۶ ماهه کار آلمان، تنها اقدام به اخذ ویزای ۶ ماهه جستجوی کار آلمان (حتی بدون یافتن فرصت‌های شغلی متناسب با رزومه کارجو) می‌کنند.

بدیهی است متقاضی پس از اعزام به کشور آلمان و به دلیل اطلاعات نادرست و علم ناکافی و با توجه به بازار کار رقابتی آلمان، نمی‌تواند کارفرما و فرصت شغلی متناسبی را پیدا کند و دچار سردرگمی شده و پس از متحمل شدن هزینه‌های گزاف به‌اجبار به ایران بازگردانده می‌شود.

این‌گونه مؤسسات بدون آگاهی از شرایط اخذ ویزای کار آلمان و با دادن وعده‌هایی نظیر اخذ ویزای کار آلمان بدون مدرک زبان، متقاضی را با ویزای توریستی به آلمان فرستاده و متقاضی بعد از اتمام ویزای توریستی مجبور به ترک خاک آلمان شده و با توجه به غیرقانونی بودن این مؤسسات و کل این پروسه، درحالی‌که خسارت هنگفتی در سرمایه و زمان فرد متقاضی وارد می‌شود، هیچ راه قانونی برای جبران خسارت وارده وجود ندارد.

 

ویزای کار Skilled worker چیست؟

با ویزای کار (Skilled worker) متقاضی اجازه اقامت (۳ تا ۶ ماه) در آلمان را دارد و می‌تواند در این مدت به دنبال کار باشد. درصورتی‌که شغل موردنظر خود را پیدا نمود، مجدداً با یک ویزای ۳‌ماهه وارد آلمان شده و تقاضای بلوکارت (Blue card) می‌دهد که معمولاً ۱‌ماهه صادر می‌شود.

طبق قوانین مهاجرتی آلمان با پرداخت مالیات پس از مدت‌زمان مشخص می‌توانید اقامت دائم این کشور را از طریق ویزای کار Skilled worker آلمان دریافت کنید.

توجه داشته باشید: برای دریافت ویزای کار آلمان Job offer (برخلاف ویزای جستجوی کار job seeker) می‌بایست حتماً کار موردنظر برای ۳ ماه در آلمان و ۳ ماه در اتحادیه اروپا (مجموعاً ۶ ماه) آگهی شود و پس‌ازآن که متقاضی در کشور آلمان یا اتحادیه اروپا برای شغل موردنظر یافت نشد، لیست و مشخصات اشخاص با درخواست فرم کارفرمایشان تحویل مرکز اشتغال دولت فدرال آلمان می‌شود.

پس در نتیجه اولویت شغلی اول برای آلمانی‌های داخل و خارج کشور و سپس تمامی شهروندان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا است.
اتباع کشورهای کانادا، امریکا، نیوزلند، استرالیا، کره جنوبی و ژاپن اتباع کشورهای با اولویت برای دریافت ویزای کار آلمان محسوب می‌شوند و پس‌ازآن کشورهای ثالث (همانند ایران) قرار دارند.

 

ویزای کار و بلوکارت (کارت آبی) چیست؟

بلوکارت یا کارت آبی نوعی از ویزای کاری برای اتحادیه اروپا (که قاعدتاً شامل آلمان هم می‌شود) است و این کارت قابلیت تمدید و امکان تبدیل (در شرایطی خاص) به اقامت دائم آلمان را دارا می‌باشد.کار در آلمان

داشتن کارت آبی (Blue Card) به معنی اجازه کار در کلیه کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌باشد و به متقاضیان این امکان را می‌دهد که به‌راحتی در اتحادیه اروپا (به‌غیراز انگلستان) کار وزندگی کنند.

متقاضیان می‌توانند به کمک کارت آبی خیلی سریع‌تر اقامت دائم آلمان و همچنین اجازه کار در کل اتحادیه اروپا را به دست آورند. بلوکارت برای اتباع کشورهای خارج از جامعه اروپا می‌باشد و ایده کارت آبی به‌منظور جذب ساده‌تر نیروهای کاری متخصص در کل اتحادیه اروپا شکل گرفت.

الزامات و شرایط دریافت Blue Card(کارت آبی)

برای دریافت بلوکارت متقاضی باید مدرک دانشگاهی + قرارداد با کارفرما را دارا باشد. مدرک دانشگاهی متقاضی باید توسط سازمان ارزشیابی مدارک تحصیلی آلمان ارزیابی‌شده باشد و این بدان معناست که آن دسته از متقاضیانی که مدرکشان در آلمان به رسمیت شناخته شود با پیدا کردن کار می‌توانند بر اساس مدت‌زمان قراردادشان بلوکارت دریافت کنند.

(این موضوع بدین معنی است که کار در آلمان برای ایرانیان از روش بلوکارت، تنها با داشتن مدرک دانشگاهی صورت می‌گیرد و به همین علت این نوع ویزای کار آلمان مناسب کسانی که مدرک دانشگاهی ندارند، نیست)

لازمه دیگر، داشتن یک قرارداد با درآمد حدود ۵۰۰۰۰ یورو در سال است. البته مشاغل خاصی که موردنیاز شدید کشور آلمان هستند همیشه استثنا می‌باشند و می‌توانید با داشتن قراردادی با درآمد حدوداً ۴۰۰۰۰ یورو در سال، امکان قبولی در این رقابت را داشته باشید.

مشاغلی که در این دسته قرار دارند همانند مهندسان در رشته‌های فنی به‌خصوص گروه مکانیک (به ترتیب اولویت سیالات، ساخت و تولید، جامدات)، گروه برق (الکترونیک برق قدرت)، گروه پزشکی (پزشکان متخصص، پزشک عمومی، پرستار، ماما و …) است.

متقاضیان می‌توانند به کمک بلوکارت (blue card) پس از ۳۳ ماه اقامت در آلمان، آن را تبدیل به اقامت دائم آلمان کنند، ولی اگر مدرک B1 آلمانی را داشته باشند این زمان به ۲۱ ماه کاهش می‌یابد. اعتبار زمانی بلوکارت آلمان حداکثر ۴ سال و یا به‌اندازه زمان قرارداد کاری شما با کارفرمایان بعلاوه ۳ ماه است.

لازم به ذکر است که در سال‌های بعد، امکان تمدید کارت آبی بسیار آسان است و همچنین خانواده داوطلبین (همسر و فرزند) در زمان اعتبار این کارت، حق کار وزندگی در آلمان رادارند.

مهاجرت آلمان

بلوکارت blue card یا قانون کارت آبی تسهیلات و امتیازاتی برای کارفرمایان قائل شده است، به‌طوری‌که کارفرمایان از اولویت‌بندی‌های استخدام شهروندی پیروی نمی‌کنند و می‌تواند بدون هماهنگی با اداره کار آلمان نیروهای کار خارجی مدنظر خود را استخدام کنند.

اگر به هر دلیلی کارفرمای خودتان را تغییر دادید، توجه داشته باشید که باید درخواست بلوکارت جدید داده زیرا بلوکارت در زمان قرارداد شما با کارفرمایتان معتبر است.
به‌صورت خلاصه: شما از طریق Skilled worker / job offer / job seeker blue card می‌توانید به اقامت آلمان دست‌یابید.

 

نکته مهم: توجه داشته باشید که قرارداد ویزای کار آلمان و ویزای جستجوی کار آلمان، تفاوت‌های عمده‌ای دارد:

ویزای جستجوی کار آلمان : در ویزای جستجوی کار، وکیل موظف است سه فرصت شغلی را به شما معرفی کرده و قرار مصاحبه این فرصت‌های شغلی را با کارفرما تنظیم نماید و این تعهد را باید در قراردادش با شما قید کند.

در ویزای کار آلمان (ویزای کار آلمان تضمینی): اگر وکیل شما موفق به دریافت ویزای کار برای شما نشد باید تا سقف ۹۰ درصد از پرداختی شما را بازگشت دهد و این تعهد را در قراردادش باید قید کند.

 

مشاغل موردنیاز کشور آلمان کدامند؟

عمدتاً برای ویزاهای کاری آلمان دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی لیسانس و حداقل سه سال سابقه کار مرتبط الزامی است و به‌طور کل رشته‌های موردنیاز کشور آلمان شامل دو گروه می‌باشد:

۱- رشته‌های مهندسی موردنیاز کشور آلمان به شرح ذیل می‌باشد ( اکثر رشته‌های مهندسی به استثنا مهندسی کشاورزی و مهندسی معماری )

 • مکانیک
 • عمران
 • متالوژی
 • فناوری اطلاعات
 • صنایع
 • شیمی
 • پلیمر
 • برنامه‌نویسی سی ان سی
 • مکاترونیک
 • رباتیک
 • کامپیوتر
 • نفت و …

۲- گروه پزشکی و پیراپزشکی موردنیاز کشور آلمان به شرح ذیل می‌باشد (شامل پزشکان، پرستاران، ماماها و…)

 • کلیه پزشکان عمومی و متخصصین (کلیه گروه پزشکی و پیراپزشکی)
 • پرستاران
 • ماماها
 • فیزیوتراپ
 • چشم‌پزشک و …

 

نکته: برای پرستاران گذراندن طرح به معنی سابقه کار می‌باشد و همان برای دریافت ویزای کار آلمان کافی می‌باشد البته که داشتن سابقه کار بیشتر به شما کمک می‌کند تا موقعیت شغلی بهتری به دست آورید.

شایان‌ذکر است در حال حاضر اکثر کشورها با کمبود نیروی پرستار مواجه هستند و به‌عنوان‌مثال کشور انگلستان و کشور عمان نیز اکنون نیروی پرستار باتجربه نیاز دارد. خوشبختانه محدودیت سنی مشخصی نمی‌توان برای این اجازه کار در آلمان در نظر گرفت ولی بهترین حالت تا حدود ۴۰ سالگی می‌باشد.

اگرچه حتی با ۱۰ سال سن بیشتر هم در شرایطی خاص (رزومه و زبان قوی و یا برخی رشته‌های خاص) امکان دریافت ویزای کار وجود دارد.

مزایا و محاسن ویزای کار آلمان چیست؟

در زیر به برخی از مزایای ویزای کار آلمان می‌پردازیم:

 1. زمان کوتاه کل پروسه تا به سرانجام رسیدن.
 2. حقوق مشخص و تعیین‌شده قبل از دریافت ویزای یک‌ساله کار.
 3. امکان ارتقای شرایط کاری و حقوقی به‌صورت سالانه
 4. امکان همراه بردن افراد خانواده
 5. امکان ادامه تحصیل کلیه افراد خانواده
 6. امکان دریافت اقامت دائم
 7. امکان کار و تحصیل به‌طور همزمان برای فرد متقاضی بعد از سه سال. (استثناء در مقطع دکترا از ابتدا کار و درس همزمان می‌تواند باشد) ولی برای سایر افراد خانواده امکان کار و تحصیل از همان ابتدا وجود دارد.
 8. پایین بودن ریسک انجام کار
 9. بهره‌مندی از کلیه حقوق شهروند

 

معایب و سختی‌های ویزای کار آلمان کدام است؟

زبان آلمانی برای ویزای کاردر حقیقت ایرادی نیست! ولی گویا خواندن زبان انگلیسی یا آلمانی برای تعدادی از دوستان کمی سخت و یا کسالت‌آور است! و متأسفانه حاضرند هر راه عجیب و غیرواقعی را شخصاً تجربه کنند، ولی زبان خواندن را نه! که گاها مبالغ بسیاری از آن‌ها کلاه‌برداری شده، وقت و سرمایه خود را ازدست‌داده‌اند.

درواقع دو مشکل اصلی برای متقاضیان، دانستن زبان و سابقه کار بیمه‌شده است.

در مورد اول که چاره‌ای نیست و می‌توانند با توجه به متد روز آموزشی و پشتکار به یادگیری ادامه دهند. بدیهی است با یک برنامه‌ریزی جامع و مدون در یک بازه زمانی مشخص دست‌یابی به سطح زبان موردنظر قطعاً امکان‌پذیر است.

بدیهی است برای ویزای کار آلمان نیاز به مدرک زبان آلمانی و برای ویزای کار انگلستان نیاز به آیلتس دارید.

اما در مورد دوم، در صورت داشتن سند و مدرک معتبر مبنی بر سابقه کار می‌توان بدون بیمه در شرایطی اقدام کرد هرچند که داشتن بیمه بهترین راه برای اثبات سابقه کاری است. درهرصورت شما باید فرد مصاحبه‌کننده را قانع کنید که مشغول به کار بوده‌اید.

 

 

بخش دوم – توضیح جامع و کاملی درباره کشور آلمان، هزینه‌های زندگی در آلمان ۲۰۱۹/ مشاغل موردنیاز آلمان و…

معرفی کوتاه کشور آلمان

ویزای کار آلمانکشور آلمان در غرب قاره اروپا قرار دارد و همسایگان این کشور از شمال کشور دانمارک، از غرب کشور فرانسه، از جنوب کشور سوئیس و از شرق کشور لهستان می‌باشد. مساحت آلمان حدوداً ۳۵۷.۱۲۱ کیلومترمربع است و این کشور با ۸۲ میلیون نفر پرجمعیت‌ترین کشور اروپا است.

تعداد مناطق گردشگری و توریستی در آلمان بسیار بالا می‌باشد و جالب است بدانید که بخش بزرگی از مردم کشور آلمان نیز ترجیح می‌دهند تعطیلات خود را در کشور خودشان سپری کنند و به شهرها و کشورهای همسایه سفر نکنند.

جاده‌های بی‌نظیر و آب‌وهوای لذت‌بخش در آلمان همچون جاده رمانتیک، جاده دژها و… رانندگی بین‌شهری را برای مردمان این کشور زیبا و زیباتر می‌کند. با توجه به این مسئله که نرخ بیکاری در کشور آلمان زیر ۴% است، اما همیشه کمبود نیروی کار در کشور آلمان احساس می‌شود.

این کشور بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا است و دارای بازار اقتصادی و نیروی کار ماهر، سطح فساد پایین، سرمایه‌ی فراوان و همچنین سطحی بالای از تکنولوژی است. آلمان به‌عنوان یکی از کشورهای پیشرفته و قدرتمند اروپا، همواره مقصد مورد علاقه بسیاری از کارجویان بوده و به همین دلیل در این مقاله قصد داریم بروزترین اطلاعات و شرایط اخذ مجوز کار آلمان را به شما ارائه دهیم.

 

معرفی کوتاه اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا از ۲۸ کشور تشکیل گردیده و مقر آن در بروکسل بلژیک است و همچنین یورو € واحد پولی این اتحادیه است که از اعتبار بالایی برخوردار می‌باشد. در اتحادیه اروپا سعی بر آن است که شرایط و قوانین اقتصادی کشورهای عضو این اتحادیه بر اساس سیاست‌های مشخص‌شده از سوی اتحادیه اروپا پیش برود.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا و شینگن در اعطای اقامت و تابعیت معمولاً مشابه هم عمل می‌کنند.

 

وضعیت آلمان در اتحادیه اروپا به چه صورت است؟

قطعاً کشور فدرال آلمان تأثیرگذارترین کشور در سیاست‌های اقتصادی اتحادیه اروپا محسوب می‌گردد و به‌غیراز ویزای کار آلمان که در میان متقاضیان محبوب و پرطرفدار است، این کشور ازنظر جذب دانشجو (ویزای دانشجویی آلمان) نیز پس از کشورهایی همچون ایالات‌متحده آمریکا و کشور بریتانیا سومین رتبه را در جذب جوانان و دانشجویان بین‌المللی در سراسر جهان دارد.

جالب است بدانید که نرخ بیکاری (employment rate) در کشور آلمان حدود ۴ درصد است که این نرخ ناچیزی است و این خود بیانگر آن است که فرصت‌های شغلی بسیاری در این کشور صنعتی وجود دارد که اکثر ویزاهای کاری در اروپا شامل ویزاهای کاری آلمان و ویزاهای کاری انگلستان (England working visa) می‌باشد.
به رقم همه پیشرفت‌های صنعتی آلمان، این کشور با کمبود نیروی کار و معضل پیری در آن کشور روبرو است و دولت فدرال با ارائه ویزای کار آلمان به دنبال جبران این کسری نیروی کار است.

آلمان در سال‌های اخیر در جذب نیروهای فنی و مهندسی بسیار موفق بوده و بسیاری از ایرانی‌ها نیز موفق به اخذ ویزای کار آلمان شده‌اند.

 

صنایع مهم آلمان کدام است؟

با توجه به اینکه کشور آلمان یکی از توسعه‌یافته‌ترین کشورهای دنیا می باشد، درزمینهٔ صنعت و تکنولوژی همواره یکی از پرچم‌داران این حوزه است. عمدتاً صنایع مهم کشور آلمان به شرح ذیل می باشد:

 • صنایع مکانیکی
 • صنایع الکترونیکی
 • صنایع اتومبیل‌سازی
 • مواد شیمیایی و غیره

این موضوع به شکل غیرمستقیم نشان می‌دهد که در این کشور به چه تخصص‌ها و مشاغلی بیشتر نیاز دارد.

 

هزینه‌های زندگی در آلمان به چه صورت است؟

بدون شک شناخت کامل هزینه‌های کشور مقصد قبل از عزیمت، به تصمیم‌گیری فرد متقاضی ازلحاظ مختلف کمک شایانی می‌کند. در ادامه سعی بر آن شده که هزینه‌های اصلی زندگی در آلمان به‌صورت اجمالی ذکر شود.

مهاجرت به آلمان

لازم به ذکر است هزینه‌های زندگی در یک کشور خارجی بستگی به سبک زندگی هر فرد دارد و همانند داخل ایران متفاوت است و هزینه‌های ذکرشده، هزینه یک زندگی معمولی است.

هزینه متوسط زندگی (Cost of Living) در آلمان ۲۰۱۹ به‌صورت میانگین به شرح ذیل می‌باشد:

 • هزینه خوراک برای یک نفر حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ یورو و برای دو نفر ۲۵۰ تا ۳۰۰ یورو
 • هزینه اجاره یک‌خانه دانشجویی در کشور آلمان (حدوداً ۱۳ متری) مثلاً در شهر هامبورگ حدود ۲۵۰ تا ۳۵۰ یورو است
 • هزینه اجاره یک واحد آپارتمان (۱ خوابه) در مرکز شهر ۶۵۰ یورو
 • هزینه اجاره یک واحد آپارتمان (۱ خوابه) خارج از مرکز ۵۰۰ یورو

به‌طورکلی هزینه زندگی هر فرد در کشور آلمان، در ماه حدود ۵۰۰ یورو می باشد.

شما می‌توانید جهت اطلاع دقیق از ریز مخارج در آلمان به سایت numbeo مراجعه کنید.

 

مدارک موردنیاز ویزای کار آلمان چیست؟

 • تکمیل تقاضانامه
 • سابقه کاری
 • رزومه متقاضی
 • پرینت حساب
 • بیمه
 • ترجمه‌های مدارک به یکی از زبان‌های انگلیسی و آلمانی
 • مدارک تحصیلی با ترجمه انگلیسی و یا آلمانی
 • دو عدد عکس ۶*۴ با زمینه سفید
 • کپی از صفحه ۲ و ۳ پاسپورت
 • اصل و کپی شناسنامه

 

کلام آخر

در این مقاله شما با سریع‌ترین و ارزان‌ترین روش‌های کار و اقامت در آلمان آشنا شده‌اید. شایان‌ذکر است دیگر روش‌های مهاجرت به آلمان ۲۰۱۹ در حال بروز رسانی است و به‌زودی در همین صفحه درج می‌شود.

چنانچه سؤالی در این زمینه برایتان پیش‌آمده، سؤالات خود را در پایین همین قسمت و در بخش نظرات درج نمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت به سؤالات شما پاسخ و شما را راهنمایی کنند.

2 دیدگاه ها

 1. الیاس گفت:

  زبان آلمانی درچه سطحی باید باشد
  حداقل یا حداکثر سن چقدر باید باشد؟؟؟؟

 2. الیاس گفت:

  چقدر هزینه دارد
  زمان اخذ ویزا چقدر است
  تضمین اشتغال به کار وجود دارد