صفر تا صد مهاجرت و کار در ژاپن ۲۰۱۹ | هزینه‌ها و شرایط لازم

اگر قصد مهاجرت به ژاپن و یا کاردرژاپن رادارید مقاله زیر به شما کمک خواهد کرد به سؤالاتی درزمینهٔ شرایط جدید کار در ژاپن ۲۰۱۹, چگونه ویزای کار در ژاپن بگیریم، حقوق کار در ژاپن چقدر است؟ حداقل هزینه لازم، شرایط زندگی در ژاپن و انواع ویزاهای کشور ژاپن پاسخ داده خواهد شد. مجلس ژاپن قانونی را تصویب کرده است که در آوریل سال آینده نزدیک به ۳۵۰ هزار نیروی کار خارجی در بخش‌های مختلف در این کشور مشغول بکار خواهند شد. پس سریعاً از فرصت پیش‌آمده استفاده کرده و از هم‌اکنون آمادگی لازم را برای کار در ژاپن داشته باشید.

لازم به ذکر است که بخش‌های زیر به‌صورت منظم به‌روزرسانی خواهد گردید و همچنین بخش‌های جدیدی نیز به آن افزوده خواهد شد.

پیشنهاد ویژه ما به شما این است که در پایان رزومه خود را ارسال کرده تا کارشناسان ما به‌صورت کاملاً رایگان شرایط شمارا بررسی کرده و پیشنهاد‌های لازم را به شما ارائه دهند

پرچم ژاپن- کار در ژاپن

در مقاله بهترین راهنمای مهاجرت و کار در ژاپن ۲۰۱۹ چه خواهید خواند؟

بخش اول – توضیح اجمالی درباره کشور ژاپن، شرایط اخذ ویزای کار ژاپن، مدت‌زمان ویزا / معایب و محاسن و…

بخش دوم – انواع ویزاهای کشور ژاپن و مدارک موردنیاز، نکات ضروری برای متقاضیان کار در ژاپن

 

بخش اول – توضیح اجمالی درباره کشور ژاپن، شرایط اخذ ویزای کار ژاپن، مدت‌زمان ویزا معایب و محاسن و…

کشور ژاپن چگونه کشوری است؟(معرفی اجمالی کشور ژاپن)

 ژاپن کشوری است در شرق آسیا با جمعیتی در حدود ۱۲۶ میلیون و مساحت ۳۷۷ هزار و ۸۷۳ کیلومترمربع. این کشور پیشرفته، سومین اقتصاد بزرگ جهان است. ژاپن که به کشور آفتاب نیز مشهور است چهارمین کشور صادرکننده جهان است که با یک برنامه پیگیر و مدون توسعه صنعتی در طی سال‌ها به این رشد اقتصادی دست‌یافته است.کار در ژاپن

ژاپن با همه افتخاراتی که در زمینه‌های اقتصادی و تجاری کسب کرده، در سال‌های اخیر با مشکل افزایش سن و تبعا پیری جمعیت و کمبود نیروی کار روبروست، چنانکه ژاپنی‌ها یکی از پایین‌ترین رشد جمعیتی را در میان کشورهای جهان دارا می‌باشند.بنابراین مسئله کار در ژاپن چند وقتی است به‌طورجدی مطرح‌شده است .

این مسئله سیاستمداران و مسئولین ژاپنی را بر آن داشته تا به حل این مشکل بزرگ (کمبود نیروی کار در ژاپن) که قابل پیش‌بینی نیز بود پرداخته و به دنبال رفع این چالش باشند.
پس از کش‌وقوس‌های بسیار در مجلس و سایر نهادهای مربوطه، نهایتاً دولت ژاپن تصمیم به جذب نیروهای کار خارجی در سال جدید را گرفت و از سال ۲۰۱۹ خارجی‌ها با اخذ ویزای کار ژاپن می‌توانند به مدت ۵ سال در این کشور مشغول به کار شوند. بر اساس این لایحه و تصمیم کشور ژاپن، ۳۵۰ هزار نیروی کار خارجی را از سال ۲۰۱۹ جذب خواهد نمود و موضوع کار در  ژاپن به‌صورت لایحه درآمد.

در این بخش سعی شده تا کامل‌ترین راهنمای ممکن و مجموعه اطلاعاتی در خصوص کار در ژاپن ۹۷، مهاجرت برای کار در ژاپن، شرایط زندگی، نحوه دریافت ویزای کار، مدارک لازم برای ویزای کار ژاپن، نیروهای کار موردنیاز کشور ژاپن را به شما دوستان ارائه دهیم.

توضیحات کلی در رابطه باکار در ژاپن:

جالب است بدانید که در کشور ژاپن ۸۷ درصد مردم به این نتیجه رسیده‌اند که کشور نیاز به نیروی کار خارجی پیداکرده و تنها ۱۳ درصد از آن‌ها مخالف ورود خارجی‌ها به کشور هستند.

بیشتر اقتصاد ژاپن در دست بخش خصوصی آن می‌باشد که این بخش نیز به‌شدت با مشکل افزایش سن روبه‌رو است، بر طبق آمار هم‌اکنون ۶۰ درصد شرکت‌های بزرگ ژاپن خواهان ورود نیروی کار خارجی شده‌اند، درواقع سالهاست که آن‌ها با پیری نیروی کار دست‌وپنجه نرم کرده تا نهایتاً در سال ۲۰۱۹ اجازه درخواست نیروی کار در ژاپن را از سوی دولت دریافت کردند.

کار در ژاپن

در حقیقت برخی از شرکت‌های ژاپنی که با مسئله کار در ژاپن و کمبود نیرو مواجه شده‌اند  موافق ورود نیروی کار خارجی می‌باشند عقیده دارند نیروهای خارجی منبع ارزان‌تری از نیروی کار می‌باشند و این در حالی است که گروه مخالف به دلیل هزینه‌های بالای آموزش به نیروهای تازه‌وارد خارجی و خصوصاً موانع زبانی و فرهنگی، این کار را دردسرساز دانسته و مخالف این تصمیم می‌باشند.

درهرصورت دولت ژاپن تصمیم گرفت تا برای جبران کسری نیروی کاردرکشورش اقدام به جذب نیروی کار از سایر کشورها بکند و این فرصتی برای سایر ملت‌ها است تا از بازار کار گسترده این کشور و کار در ژاپن با حقوق بالا نهایت استفاده را بنمایند.

تقاضای کارفرمایان ژاپنی برای نیروی کار ماهر و نیمه ماهر از سایر کشورها به چه صورت است؟

در حال حاضر ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار نیروی کار خارجی در کشور ژاپن مشغول به کار هستند، این میزان یعنی فقط ۲ درصد کل نیروی کار در کشور ژاپن!کار در ژاپن

همین آمار نشان می‌دهد که نیروی‌های خارجی مشغول به کار در کشور ژاپن به نسبت سایر کشورها در سطح بسیار پایینی قرار دارد، به‌طوری‌که این رقم فقط در کشور سنگاپور حدود ۴۰ درصد است.ازاین‌روست که دولتمردان ژاپنی تصمیم به استخدام کارگران و متخصصین خارجی گرفته‌اند تا به این فرسودگی مفرط نیروی کار در ژاپن پایان دهند.

به‌طورکلی حدود ۴۰ درصد از کارفرمایان ژاپنی مشخصاً جویای نیروی کار ماهرو باتجربه هستند و حدود ۴۰ درصد دیگر نیز به دنبال نیروی کار غیر ماهر و کارگری می‌باشند و الباقی نیروهای بینابینی هستند که می‌بایست ظرف چند سال آینده حدود ۳۵۰ هزار نفر را جذب نمایند.

 جالب این است که بدانید این تنها ۲۵ درصد ظرفیت واقعی نیروی کار در ژاپن است! ازاین‌رو درسالهای آینده قطعاً رویه دعوت به کار در ژاپن ادامه خواهد داشت و فرصت خوبی برای کار در ژاپن برای ایرانیان فراهم می‌کند.

شرایط اخذ کار در ژاپن چگونه است؟

در حال حاضر کشور ژاپن به‌طورکلی در ۳ گروه زیر نیاز به جذب نیروی کار خارجی دارد و کار در ژاپن عمدتاً و بیشتر در سه گروه زیر موجود است  :

 1. نگهداری و مراقبت از سالمندان
 2. صنعت ساختمان و بازسازی
 3. کشاورزی و تخصص‌های وابسته

بدیهی است کار در ژاپن شرایط و الزامات خاصی دارد. کلیه متقاضیان باید دارای سابقه کار مفید و مرتبط و قابل‌اثبات همانند سابقه بیمه، اسناد شرکت، برگه‌های مالیاتی به همراه مدرک تحصیلی معتبر ‌باشند.

در خصوص متقاضیانی که فقط گواهی کار از محلی که در آن مشغول بوده‌اند ارائه می‌دهند (سابقه بیمه ندارند) می‌بایست محل موردنظر کاملاً معتبر باشد.

  توجه داشته باشید که دانستن زبان ژاپنی از الزامات دریافت ویزای کار ژاپن است.

پس از هم‌اکنون اقدام به یادگیری زبان ژاپنی بفرمایید تا در شرایط جدید کار در ژاپن در اولویت اعزام باشید. شما می توانید با مراجعه به  این سایت , به چندین نرم افزار و سایت کاربردی برای آموزش زبان ژاپنیدسترسی داشته باشید .

مدت‌زمان ویزای کار ژاپن چقدر است؟

به‌طور کل ویزاهای کار برای اکثر کشورها در ابتدا حداقل ۱ ساله (همانند ویزای کار آلمان و ویزاهای کاری انگلستان ) و تا چندین سال قابل تمدید می‌باشند.

(نکته شایان‌ذکر است که ویزاهای کار ژاپن از ابتدا ۵ ساله بوده و قابل تمدید نیز می‌باشند، یعنی فرد متقاضی می‌تواند از فرصت پیش‌آمده نهایت بهره‌وری را کند، سرمایه و تجربه پس‌انداز کرده و درنهایت بعد ۵ سال شرایط اخذ اقامت دائم ژاپن را نیز کسب می‌کند)

به این معنا که بر طبق قوانین مربوط به تابعیت و اقامت در کشور ژاپن امکان اخذ اقامت دائم از طریق ویزای کار مقدور شده است.

شرایط دریافت اقامت دائم ژاپن چگونه است؟

اخذ اقامت کشوری پیشرفته همانند ژاپن و بهره‌مندی از شرایط بهینه زندگی و کار در ژاپن با داشتن فاکتورهای زیر امکان‌پذیر خواهد بود:

 •      درصورتی‌که شخص متقاضی به مدت حداقل ۵ سال تمام به‌صورت مداوم در ژاپن اقامت داشته باشد.
 •      حداقل ۲۰ سال سن داشته باشد.
 •      ازنظر مالی بتواند اثبات کند که قدرت اداره زندگی خود رادار است (هزینه‌هایش بر دوش دولت نمی‌باشد).

محاسن جذب نیروی کار خارجی در کشور ژاپن:

به‌طور کل جذب نیروی کار خارجی برای هر کشوری محاسن و معایبی را در پی خواهد داشت. عمدتاً سیاستمداران پس از مقایسه معایب و محاسن و با توجه به میزان ضروری بودن تأمین نیروی کار خارجی، تصمیم به جذب یا عدم جذب نیروی خارجی می‌گیرند.

 در زیر برخی از محاسن جذب نیروی کار خارجی برای کشور ژاپن ذکرشده است:

 •   جبران فقدان نیروهای جوان و پرانرژی در کشور ژاپن است که به همین علت هم تعدادی از کشورهای اروپایی به جذب نیروهای کاری جوان رو آورده‌اند (مانند ویزاهای کار آلمان یا انگلستان)
 • پروش نیروی ماهر و باتجربه در کشور گاها بسیار زمان و هزینه‌ بر است به همین منظور کشورها اقدام به صدور ویزاهای کار و جذب نیروی کار خارجی می‌کنند.
 • ارزان بودن نیروی کار خارجی نسبت به نیروهای متخصص ژاپنی

معایب جذب نیروی کار خارجی در ژاپن:

در زیر معایب ویزاهای کار در ژاپن ذکرشده است، این معایب ازنقطه‌نظر کارفرمایان ژاپنی است:

 • آموزش و به‌روزرسانی نیروهای خارجی هزینه بالایی برای شرکت‌های ژاپنی دارد که این خود از دلایل ابتدایی مخالفت با جذب نیروی کار خارجی در ژاپن است.
 • مشکل یادگیری زبان ژاپنی که جز زبان‌های خارجی نسبتاً سخت می‌باشد و کار در ژاپن مستلزم دانستن زبان ژاپنی است
 • موانع و تفاوت‌های فرهنگی، بعضی از ژاپنی‌ها احساس می‌کنند مردم سایر ملل به‌اندازه خودشان به قوانین کشورشان احترام نمی‌گذارند!و این مسئله گاهی اوقات کار در ژاپن را برای نیروی‌های خارجی با مشکل مواجه کرده است .
 • مردم ژاپن به رعایت شدید آداب و احترام متقابل معروف می‌باشند به همین خاطر انتظار بالایی از خارجی‌های مقیم ژاپن در حفظ و رعایت شئونات فرهنگی کشورشان دارند. گاها دیده‌شده همین مسائل به‌ظاهر ساده و سایر تفاوت‌های فرهنگی باعث بروز مشکلات در روابط بین افراد آن جامعه و خارجی‌های مقیم شده است! 

 

*************************************************

بخش دوم – انواع ویزاهای کشور ژاپن و مدارک موردنیاز، نکات ضروری برای متقاضیان کار در ژاپن

 

انواع ویزا در کشور ژاپن کدام ها هستند؟

 •   ویزای توریستی ژاپن
 •   ویزای تجاری ژاپن
 •   ویزای ترانزیت ژاپن
 •   ویزای بازدید از خانواده و دوستان
 •   ویزای شرکت در مسابقات

مدارک موردنیاز در انواع ویزاهای ژاپن:

(دقت داشته باشید در تمام مراحل این امکان وجود دارد که به مدارک درخواستی سند دیگری اضافه شود)

مدارک موردنیاز ویزای توریستی ژاپن:

 •  فرم تقاضای ویزا ژاپن
 • یک قطعه عکس ۴٫۵*۴٫۵ با زمینه کاملاً سفید
 • گواهی اشتغال (موافقت با مرخصی و میزان حقوق حتماً ذکر شود)
 •  شناسنامه  بعلاوه ترجمه انگلیسی به‌صورت رسمی
 •  پرینت گردش حساب در سه ماه گذشته و گواهی باید در روز قبل از تحویل مدارک گرفته شود
 • پاسپورت بعلاوه رزرو هتل

مدارک موردنیاز برای ویزای تجاری ژاپن:

 •     جواز شغلی یا کسب
 •     فرم تقاضای ویزا
 •     سند مأموریت متقاضی ویزا
 •     کپی روزنامه رسمی مربوط به شرکت در ایران
 •    دعوت‌نامه: از سوی شرکت ژاپنی
 •    ضمانت‌نامه: از سوی شرکت ژاپنی
 •    برنامه از پیش تعیین‌شده سفر (از سوی شرکت ژاپنی)
 •   مدارک مستند تجاری بین شرکت ایرانی شما و شرکت دعوت‌کننده از ژاپن
 •    شناسنامه بعلاوه ترجمه انگلیسی رسمی
 •   گذرنامه

 شرکت دعوت‌کننده ژاپنی که مدارک زیر را لازم دارد:

 1. مدارک ثبت شرکت ژاپنی صادره در سه ماه اخیر
 2. کپی جدیدترین تغییرات مربوط به شرکت در ژاپن
 3. مدارک مربوط به شرکت در ژاپن
 4. جزوات و یا کاتالوگ‌ها

ترجمه انگلیسی به‌صورت رسمی که در سه ماه اخیر بوده باشد.

مدارک لازم برای ویزای دیدار از دوست در ژاپن:

 •  فرم تقاضای ویزا دیدار از دوست
 • عکس سایز ۴.۵*۴.۵ با زمینه کاملاً سفید
 • شناسنامه به همراه ترجمه رسمی انگلیسی
 • دعوت‌نامه که به‌وسیله ضامنی که در ژاپن زندگی می‌کند تهیه شود
 •   برنامه سفر به‌وسیله ضامنی که در ژاپن زندگی می‌کند تهیه شود
 • گذرنامه
 •   مدارک دال بر رابطه دوستی بین متقاضی ویزا و ضامن در کشور ژاپن (به‌طور مثال: عکس، ایمیل، نامه و …)  

منظور از ضمانت‌نامه‌ها (سند اقامتی محل ضامن) به‌طورکلی به شرح زیر است:

تذکر: اگر ضامن دارای تابعیت خارجی (مثلاً ایرانی) باشد باید کپی از هر دو طرف کارت ثبت اقامت و کپی صفحه مشخصات گذرنامه او، صفحه ثبت ویزا و صفحه مهرخورده ورود مجدد ضامن نیاز است.

مدارکی که نشان‌دهنده توان پرداخت هزینه سفر است عبارت‌اند از:

۱-     درصورتی‌که متقاضی شخصاً هزینه سفر را پرداخت نماید: گواهی رسمی درآمد (و اگر متقاضی درآمد ثابت نداشته باشد پرینت کارکرد سه ماه آخر حساب بانکی)

۲-    اگر ضامن در ژاپن هزینه را می‌پردازد، یکی از این مدارک لازم است:

 اگر ضامن در ژاپن هزینه را می‌پردازد، یکی از این مدارک لازم است:

۱-      گواهی و سند رسمی مالیات در ژاپن (با ذکر مبلغ درآمد)

۲-     کپی اظهارنامه درآمد که به تائید رسیده باشد برای ضامنی که دارای شغل آزاد است

۳-     گواهی رسمی درآمد (به‌صورت رسمی) که به تأیید شهرداری مربوطه در کشور ژاپن رسیده باشد

۴-     حساب بانکی شخص پرینت سه ماه اخیر

۵-     ترجمه انگلیسی مدارک فارسی به‌صورت رسمی که در سه ماه اخیر باشد

مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای دیدار اقوام در ژاپن

 •  فرم تقاضای ویزا
 •  عکس ۴.۵*۴.۵ با زمینه کاملاً سفید
 • شناسنامه متقاضی (بعلاوه ترجمه رسمی انگلیسی)
 • دعوت‌نامه (به‌وسیله ضامنی که در ژاپن زندگی می‌کند)
 • برنامه سفر (به‌وسیله ضامنی که در ژاپن زندگی می‌کند)
 • گذرنامه (در صورت امکان گذرنامه‌های قبلی هم ارائه شود)
 • مدارکی که رابطه بین متقاضی ویزا و ضامن را توضیح می‌دهد (شناسنامه و ترجمه رسمی انگلیسی)

منظور از ضماتنامه ها به شرح زیر است:

برگه اقامت محلی ضامن در ژاپن چیست؟ اگر ضامن دارای ملیت خارجی (مثلاً ایرانی باشد) کپی دو طرف کارت ثبت اقامت و کپی صفحه مشخصات گذرنامه وی، صفحه ویرایش و صفحه مهر ورود مجدد ضامن نیاز است.

مدارکی که نشان از توانایی پرداخت هزینه سفر است:

الف- اگر متقاضی ویزا هزینه سفر را خود می‌پردازد: گواهی و سند رسمی درآمد و اگر درآمد ثابت نداشت پرینتی از کارکرد سه‌ماهه آخر حساب بانکی او.

ب- اگر ضامن در کشور ژاپن هزینه را پرداخت کند، یکی از مدارک زیر نیاز است

 •  حساب بانکی او (کارکرد سه ماه اخیر آن)
 • گواهی رسمی از درآمدش که به تأیید شهرداری رسیده باشد
 • گواهی رسمی مالیاتی که مبلغ درآمد او حتماً ذکرشده باشد
 • کپی گواهی اظهارنامه تأییدشده درآمد ضامن که شغلش آزاد است
 •   (ترجمه رسمی به زبان انگلیسی مدارک فارسی، صادره در نهایتاً سه ماه اخیر، موردنیاز است)

مدارک لازم برای اخذ ویزای کنفرانس و مسابقه‌های ورزشی

 •  فرم تقاضای ویزا
 • عکس سایز ۴.۵*۴.۵ با زمینه کاملاً سفید
 • شناسنامه با ترجمه رسمی انگلیسی
 • دعوت‌نامه شخص که توسط سازمان دعوت‌کننده در ژاپن اقدام می‌شود.
 • ضمانت‌نامه شخص که توسط سازمان دعوت‌کننده در ژاپن اقدام می‌شود.
 •   برنامه سفر که توسط سازمان دعوت‌کننده در ژاپن انجام می‌شود.
 •   گذرنامه، بهتر است گذرنامه‌های قدیمی هم برای رؤیت ارائه شود.    

تعدادی مدرک مربوط به سازمان یا شرکتی که دعوت کرده است، یکی از این مدارک لازم است:

 1.   ثبت شرکت ژاپنی که صادره در سه ماه اخیر باشد، توسط شرکت اصلی در کشور ژاپن
 2. مدارک مربوط به شرکت‌ها در کشور ژاپن
 3. جزوات و یا کاتالوگ‌ها
 4. هر مدرکی که بتواند پرداخت هزینه‌های سفر را تأیید کند.
 5. حکم و نامه مأموریتی متقاضیان ویزا.
 6. ترجمه رسمی به زبان انگلیسی مدارک فارسی که سه ماه از ترجمه آن نگذشته باشد

نکات بسیار مهم برای داوطلبین کار در ژاپن:

 •  تعداد اشخاصی که هرروزه به دنبال کار در ژاپن هستند همواره رو به افزایش است، مزایای کار در این کشور، وام‌های مناسب با بهره پایین مسکن، امکانات پزشکی بی‌نظیر، تفریحات پیش‌بینی‌شده برای کارکنان، همچنین بیمه و حقوق بازنشستگی بسیار بالا (در قبال کار زیاد و فشرده!) متقاضیان بیشتری را به این کشور جذب کرده است.
 •  در ژاپن کار گروهی به کامل‌ترین توصیف و شکل آن در جریان است، احترام به جمع و رئیس گروه، همچنین وفاداری شدید به گروه به شکلی بی‌نظیر در محیط کاری ژاپن صورت می‌گیرد.
 •  هر تیم یک رئیس یا رهبر دارد که او (رئیس) گروه، جایگاه بسیار والایی در بین کارکنان دارد و همه آنها احترام خاصی برای او قائل‌اند. این به‌گونه‌ای است که اکثر کارکنان ترجیح می‌دهند در طول دوران کاری فقط با یک کارفرما کارکرده و به او خدمت کنند.
 •  در اکثر شرکت‌ها معمولاً هر صبح پس از ادای احترام کارکنان نسبت به یکدیگر (که در بعضی شرکت‌ها به‌صورت اجباری است و به شکل تعظیم کردن کارکنان به یکدیگر است!) رییس گروه بر جلسه‌ی شرح وظایف کارکنان که هرروز صبح در مکان شرکت انجام می‌شود نظارت کامل دارد. کار در ژاپن بر اساس اصول و بسیار قانون‌مند‌است.
 •   دوستان عزیز توجه داشته باشید که ژاپن کشوری متمدن و پیشرفته است ولی درعین‌حال به‌شدت سنتی می‌باشد، بسیار و بسیار دیده‌شده که خارجی‌ها به علت رعایت نکردن آداب فرهنگی و سنت این کشور، موقعیت کاری خود را ازدست‌داده‌اند!
 • اتباع سایر کشورهای خارجی که مایل به فعالیت و کار قانونی و نهایتاً دریافت حقوق در ژاپن هستند، می‌بایست فقط از ویزای کاری که خود آن نیز دوازده گونه است استفده نمایند.

کار در ژاپن - اقامت ژاپن

 •  نکته مهم آن است که: با ویزای توریستی شما مجاز به کسب درآمد نیستید و در صورت مشاهده با شما برخورد خواهد شد، دانشجویان نیز با کسب اجازه فقط در ساعات معین و مشخصی می‌توانند کار در ژاپن داشته باشند .

 • خوشبختانه زندگی و اشتغال در ژاپن نیاز به سرمایه اولیه چندانی نداشته و حتی در بعضی از مشاغل به تحصیلات دانشگاهی نیز وابسته نیست و درواقع مناسب کسانی است که توانایی و انگیزه کافی جهت شروع یک زندگی جدید را (حتی از ابتدا) دارا هستند.
 •  مدت‌زمان لازم برای بررسی مدارک ویزای ژاپن: تقریباً ۵ روز کاری است.
 • ویزاهای توریستی ژاپن در حدود ۳ ماه معتبر است: اما زمان مجاز اقامت شما بستگی به تصمیم سفارت ژاپن دارد.
 •  اصل مدارک فارسی نیاز نیست: و ترجمه انگلیسی مدارک که مهر وزارت دادگستری داشته باشد برای اخذ ویزا کفایت می‌کند.
 • اخذ ویزای ژاپن معمولاً نیازی به مصاحبه ندارد: مگر در شرایط استثنایی که کنسولی انجام مصاحبه را ضروری بداند.
 •   قابل‌ذکر است که سفارت ژاپن مدارک درخواست ویزای شمارا به‌صورت پستی قبول نخواهد کرد و هیچ مسئولیتی (در قبال گم‌شدن و حتی مخدوش شدن مدارک) متوجه سفارت نمی‌شود. همچنین ارسال مدارک از طرق دیگر همانند ایمیل یا فاکس ازنظر سفارت قابل‌قبول نیست.
 • برای هرگونه ارائه درخواست و تحویل مدارک می‌بایست حتماً خود شخص متقاضی یا نماینده قانونی او مدارک موردنیاز را فقط به شکل حضوری تحویل سفارت بدهد.

****************************************************

 •  اگر قصد دارید برای اقامت بلندمدت در کشور ژاپن اقدام کنید، به‌هیچ‌وجه اقدامی برای ویزای کوتاه‌مدت انجام ندهید. اگر می‌خواهید اقامت بلندمدت (بیشتر از ۳ ماه) در ژاپن داشته باشید، با توجه به دلایل اقامت شما، کارت صلاحیت صادره را از اداره مهاجرت ژاپن در همان ابتدا دریافت کرده و آن را در سفارت ارائه دهید و درخواست ویزای بلندمدت ‌کنید نه کوتاه‌مدت!
 •  اتباع خارجی (غیر ایرانی) اگر به‌صورت قانونی در ایران اقامت بلندمدت داشته باشند نیز می‌توانند با ارائه مدارک موردنیاز درخواست ویزای مربوطه را به سفارت ژاپن بدهند ولی اگر اقامت (ویزای) کوتاه‌مدت داشته باشد مثلاً برای تجارت و یا به‌عنوان توریست آمده‌اند نمی‌توانند از داخل خاک ایران تقاضای ویزای ژاپن را بدهند.
 •  انتقال مهر تأیید اقامت دائم و همچنین اجازه ورود مجدد در پاسپورت جدید در تهران (سفارت ژاپن) صورت نمی‌گیرد. ازاین‌رو زمانی که شخص مقیم به کشور ژاپن بازگشت، باید هر دو گذرنامه جدید و قدیم خود را به همراه داشته باشد و پس از رسیدن به ژاپن به نزدیک‌ترین اداره مهاجرت رفته مراحل انتقال مهرهای پاسپورت قبلی را به پاسپورت جدید انجام دهید، ولی اگر ویزای کوتاه‌مدت داشته باشید می‌توانید در صورت منقضی شدن تاریخ پاسپورت (اگر تاریخ اعتبار ویزای شما نگذشته باشد) آن را در سفارت ایران به پاسپورت جدید منتقل کنید.
 •   اگر گذرنامه شما که اقامت در آن قیدشده است در ایران گم شود، در ابتدا نماینده شما از شهرداری مربوطه در ژاپن گواهی ثبت اقامت شمارا دریافت و از اداره مهاجرت نزدیک به خودتان باید بخواهد اجازه ورود مجدد شمارا در پشت گواهی ثبت اقامت محلی بگیرد و آن را به تأیید برساند، شما با آن گواهی می‌توانید به کشور ژاپن بازگردید.

        آدرس وب‌سایت رسمی سفارت ژاپن ذکرشده تا اطلاعات بیشتر در اختیار شما متقاضیان عزیز قرار گیرد:https://www.ir.emb-japan.go.jp

 

*************************************************

کلام آخر: در این مقاله شما با روش‌های مهاجرت به ژاپن، کار در ژاپن، ویزای کار ژاپن و… آشنا شدید. امیدواریم مطالب فوق به سؤالات شما عزیزان پاسخ داده باشد.

کاریابی بین‌المللی جام جم با مجوز رسمی از وزارت کار با داشتن ده‌ها وکیل و نماینده رسمی در کشورهای کانادا، انگلستان، آلمان، ژاپن و…ارائه‌دهنده انواع ویزاهای کاری می‌باشد.درصورتی‌که نیاز به راهنمایی دارید با کارشناسان ما تماس بگیرید و یا سؤال خود را در قسمت کامنت ها درج کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخ سؤال شمارا بدهند.